Vishay Siliconix SI91871DMP-12-E3
Part No.:
SI91871DMP-12-E3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
PowerPAK® MLP33-5
Datasheet:
AnpuSI91871DMP-12-E3.pdf
Description:
IC REG LIN 1.2V 300MA MLP33-5
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Series:
Package/Case:
PowerPAK® MLP33-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.57V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
275 µA
PSRR:
60dB ~ 30dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SI91871DMP-12-E3 on Anpu?
3. Are the SI91871DMP-12-E3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SI91871DMP-12-E3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SI91871DMP-12-E3 SI91871DMP-25-E3
Part Number SI91871DMP-12-E3 SI91871DMP-25-E3
Manufacturer Vishay Siliconix Vishay Siliconix
Series - -
Package/Case PowerPAK® MLP33-5 PowerPAK® MLP33-5
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 2.5V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.57V @ 300mA 0.57V @ 300mA
Current - Output 300mA 300mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA 150 µA
Current - Supply (Max) 275 µA 275 µA
PSRR 60dB ~ 30dB (1kHz ~ 100kHz) 60dB ~ 30dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C