WIMA FKP1X004705A00KSSD
Part No.:
FKP1X004705A00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuFKP1X004705A00KSSD.pdf
Description:
CAP FILM 470PF 10% 4KVDC RADIAL
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
4000V (4kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.043" L x 0.197" W (26.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Applications:
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Ratings:
Features:
1. How to order FKP1X004705A00KSSD on Anpu?
3. Are the FKP1X004705A00KSSD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FKP1X004705A00KSSD?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FKP1X004705A00KSSD
Part Number FKP1X004705A00KSSD
Manufacturer WIMA
Package/Case Radial
Capacitance 470 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 4000V (4kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.043" L x 0.197" W (26.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)