WIMA FKS2G013301A00JSSD
Part No.:
FKS2G013301A00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuFKS2G013301A00JSSD.pdf
Description:
CAP FILM 3300PF 5% 400VDC RAD
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
3300 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Applications:
High Pulse, DV/DT
Ratings:
Features:
1. How to order FKS2G013301A00JSSD on Anpu?
3. Are the FKS2G013301A00JSSD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FKS2G013301A00JSSD?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FKS2G013301A00JSSD
Part Number FKS2G013301A00JSSD
Manufacturer WIMA
Package/Case Radial
Capacitance 3300 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)