WIMA MKS2D041001K00JF00
Part No.:
MKS2D041001K00JF00
Datasheet:
AnpuMKS2D041001K00JF00.pdf
Description:
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Features:
1. How to order MKS2D041001K00JF00 on Anpu?
3. Are the MKS2D041001K00JF00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKS2D041001K00JF00?
Image MKS2D041001K00JF00
Part Number MKS2D041001K00JF00
Manufacturer WIMA
Package/Case Radial
Capacitance 1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)