WIMA MKS2G032201N00JA00
Part No.:
MKS2G032201N00JA00
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuMKS2G032201N00JA00.pdf
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.433" W (7.20mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Applications:
Automotive
Ratings:
AEC-Q200
Features:
1. How to order MKS2G032201N00JA00 on Anpu?
3. Are the MKS2G032201N00JA00 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKS2G032201N00JA00?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MKS2G032201N00JA00
Part Number MKS2G032201N00JA00
Manufacturer WIMA
Package/Case Radial
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.433" W (7.20mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)