WIMA MKS4C043304D00JD00
Part No.:
MKS4C043304D00JD00
Datasheet:
AnpuMKS4C043304D00JD00.pdf
Description:
CAP FILM 3.3UF 5% 63VDC RADIAL
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order MKS4C043304D00JD00 on Anpu?
3. Are the MKS4C043304D00JD00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKS4C043304D00JD00?
Image MKS4C043304D00JD00
Part Number MKS4C043304D00JD00
Manufacturer WIMA
Package/Case Radial
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)