WIMA MKS4D041002F00KA00
Part No.:
MKS4D041002F00KA00
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuMKS4D041002F00KA00.pdf
Description:
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.406" L x 0.224" W (10.30mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Applications:
Automotive; DC Link, DC Filtering
Ratings:
AEC-Q200
Features:
1. How to order MKS4D041002F00KA00 on Anpu?
3. Are the MKS4D041002F00KA00 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKS4D041002F00KA00?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MKS4D041002F00KA00
Part Number MKS4D041002F00KA00
Manufacturer WIMA
Package/Case Radial
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.406" L x 0.224" W (10.30mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)