WIMA MKS4D042204F00JB00
Part No.:
MKS4D042204F00JB00
Datasheet:
AnpuMKS4D042204F00JB00.pdf
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC RADIAL
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order MKS4D042204F00JB00 on Anpu?
3. Are the MKS4D042204F00JB00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKS4D042204F00JB00?
Image MKS4D042204F00JB00
Part Number MKS4D042204F00JB00
Manufacturer WIMA
Package/Case Radial
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)