WIMA MKS4F041504J00JF00
Part No.:
MKS4F041504J00JF00
Datasheet:
AnpuMKS4F041504J00JF00.pdf
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Applications:
Automotive; DC Link, DC Filtering
Features:
1. How to order MKS4F041504J00JF00 on Anpu?
3. Are the MKS4F041504J00JF00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKS4F041504J00JF00?
Image MKS4F041504J00JF00
Part Number MKS4F041504J00JF00
Manufacturer WIMA
Package/Case Radial
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)