WIMA SMDTC03150QA00MS00
Part No.:
SMDTC03150QA00MS00
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
AnpuSMDTC03150QA00MS00.pdf
Description:
CAP FILM 0.15UF 20% 40VAC 2220
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
2220 (5750 Metric)
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.224" L x 0.201" W (5.70mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.80mm)
Termination:
Solder Pads
Lead Spacing:
Applications:
DC Link, DC Filtering
Ratings:
Features:
1. How to order SMDTC03150QA00MS00 on Anpu?
3. Are the SMDTC03150QA00MS00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMDTC03150QA00MS00?
Image SMDTC03150QA00MS00
Part Number SMDTC03150QA00MS00
Manufacturer WIMA
Package/Case 2220 (5750 Metric)
Capacitance 0.15 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.224" L x 0.201" W (5.70mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)