WIMA SMDTF02330TA00MQ00
Part No.:
SMDTF02330TA00MQ00
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
AnpuSMDTF02330TA00MQ00.pdf
Description:
CAP FILM 0.033UF 20% 160VAC 2824
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
2824 (7260 Metric)
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.283" L x 0.240" W (7.20mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.130" (3.30mm)
Termination:
Solder Pads
Lead Spacing:
Applications:
DC Link, DC Filtering
Ratings:
Features:
1. How to order SMDTF02330TA00MQ00 on Anpu?
3. Are the SMDTF02330TA00MQ00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMDTF02330TA00MQ00?
Image SMDTF02330TA00MQ00
Part Number SMDTF02330TA00MQ00
Manufacturer WIMA
Package/Case 2824 (7260 Metric)
Capacitance 0.033 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.283" L x 0.240" W (7.20mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)