Zilog IXD2142B33CER-G
Part No.:
IXD2142B33CER-G
Manufacturer:
Zilog
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuIXD2142B33CER-G.pdf
Description:
IC REG BOOST 3.3V 800MA 6USPC
Manufacturer:
Zilog
Series:
Package/Case:
6-UFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Up
Output Configuration:
Positive
Topology:
Boost
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
0.65V
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
800mA
Frequency - Switching:
1.2MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-USPC (1.8x2)
1. How to order IXD2142B33CER-G on Anpu?
3. Are the IXD2142B33CER-G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXD2142B33CER-G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXD2142B33CER-G
Part Number IXD2142B33CER-G
Manufacturer Zilog
Series -
Package/Case 6-UFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.65V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 800mA
Frequency - Switching 1.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)