Cal-Chip Electronics, Inc. CHV0805N250271JCT
Part No.:
CHV0805N250271JCT
Datasheet:
AnpuCHV0805N250271JCT.pdf
Description:
HVCAP0805 COG 270PF 5% 250V
Packaging:
Cut Tape (CT)
Capacitance:
270 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CHV0805N250271JCT on Anpu?
3. Are the CHV0805N250271JCT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHV0805N250271JCT?
Image CHV0805N250271JCT CHV0805N250271JCT
Part Number CHV0805N250271JCT CHV0805N250271JCT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV CHV
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 270 pF 270 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 250V 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features High Voltage -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm) 0.057" (1.45mm)