Cal-Chip Electronics, Inc. CHV0805N250271JCT
Part No.:
CHV0805N250271JCT
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuCHV0805N250271JCT.pdf
Description:
HVCAP0805 COG 270PF 5% 250V
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Series:
CHV
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
270 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CHV0805N250271JCT on Anpu?
3. Are the CHV0805N250271JCT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHV0805N250271JCT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CHV0805N250271JCT CHV0805N250271JCT
Part Number CHV0805N250271JCT CHV0805N250271JCT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV CHV
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 270 pF 270 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 250V 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features High Voltage -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm) 0.057" (1.45mm)