Cal-Chip Electronics, Inc. GMC10X7R272J100NT
Part No.:
GMC10X7R272J100NT
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuGMC10X7R272J100NT.pdf
Description:
CAP CER 2700PF 100V X7R 0603
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Series:
GMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC10X7R272J100NT on Anpu?
3. Are the GMC10X7R272J100NT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC10X7R272J100NT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image GMC10X7R272J100NT GMC10X7R272J100NT
Part Number GMC10X7R272J100NT GMC10X7R272J100NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC GMC
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 2700 pF 2700 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 100V 100V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) - 0.039" (1.00mm)