Cal-Chip Electronics, Inc. GMC55X5R106M50NT
Part No.:
GMC55X5R106M50NT
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuGMC55X5R106M50NT.pdf
Description:
CAP CER 10UF 50V X5R 2220
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Series:
GMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.138" (3.50mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC55X5R106M50NT on Anpu?
3. Are the GMC55X5R106M50NT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC55X5R106M50NT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image GMC55X5R106M50NT GMC55X5R106M50NT
Part Number GMC55X5R106M50NT GMC55X5R106M50NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC GMC
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Product Status Active Active
Capacitance 10 µF 10 µF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient X5R X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric) 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)