Cal-Chip Electronics, Inc. GMC55X5R106M50NT
Part No.:
GMC55X5R106M50NT
Datasheet:
AnpuGMC55X5R106M50NT.pdf
Description:
CAP2220 X5R 10UF 20% 50V
Packaging:
Cut Tape (CT)
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Package / Case:
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.138" (3.50mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC55X5R106M50NT on Anpu?
3. Are the GMC55X5R106M50NT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC55X5R106M50NT?
Image GMC55X5R106M50NT GMC55X5R106M50NT
Part Number GMC55X5R106M50NT GMC55X5R106M50NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC GMC
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Product Status Active Active
Capacitance 10 µF 10 µF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient X5R X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C
Package / Case 2220 (5750 Metric) 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)