Diodes Incorporated SMBJ75CA-13
Part No.:
SMBJ75CA-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SMBJ
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMB
1. How to order SMBJ75CA-13 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMBJ75CA-13 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMBJ75CA-13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ75CA-13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ75CA-13.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ75CA-13-F SMBJ75CA-13 SMBJ75CAQ-13-F
Part Number SMBJ75CA-13-F SMBJ75CA-13 SMBJ75CAQ-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJ SMBJ -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Discontinued at Digi-Key Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.9A 4.9A 4.9A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose -
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)