Diodes Incorporated SMCJ78CA-13
Part No.:
SMCJ78CA-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuSMCJ78CA-13.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMC
1. How to order SMCJ78CA-13 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ78CA-13 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ78CA-13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ78CA-13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ78CA-13.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ78CA-13 SMCJ78CA-13-F SMCJ78CAQ-13-F
Part Number SMCJ78CA-13 SMCJ78CA-13-F SMCJ78CAQ-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - SMCJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V 78V 78V
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V 86.7V 86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V 126V 126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.4A 11.4A 11.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)