Diodes Incorporated SMCJ78CA-13-F
Part No.:
SMCJ78CA-13-F
Datasheet:
AnpuSMCJ78CA-13-F.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
SMC
1. How to order SMCJ78CA-13-F on Anpu?
3. Are the SMCJ78CA-13-F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ78CA-13-F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ78CA-13-F.
Image SMCJ78CA-13 SMCJ78CA-13-F SMCJ78CAQ-13-F
Part Number SMCJ78CA-13 SMCJ78CA-13-F SMCJ78CAQ-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - SMCJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V 78V 78V
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V 86.7V 86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V 126V 126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.4A 11.4A 11.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)