Diotec Semiconductor P4SMAJ28A
Part No.:
P4SMAJ28A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
AnpuP4SMAJ28A.pdf
Description:
TVS SMA 28V 400W UNIDIR
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.8A
Power - Peak Pulse:
400W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order P4SMAJ28A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that P4SMAJ28A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the P4SMAJ28A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P4SMAJ28A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of P4SMAJ28A.
7.How to contact us to get technical supports, such as P4SMAJ28A pin diagram, P4SMAJ28A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image P4SMAJ28A P4SMAJ28A-AQ
Part Number P4SMAJ28A P4SMAJ28A-AQ
Manufacturer Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V 28V
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V 45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.8A 8.8A
Power - Peak Pulse 400W 400W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose -
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ) -50°C ~ 150°C (TJ)