Eaton - Electronics Division SMDJE12CA
Part No.:
SMDJE12CA
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuSMDJE12CA.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMDJE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
150.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMC
1. How to order SMDJE12CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMDJE12CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMDJE12CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMDJE12CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMDJE12CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMDJE12CA pin diagram, SMDJE12CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMDJE12CA SMDJE12CAH
Part Number SMDJE12CA SMDJE12CAH
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series SMDJE SMDJExxH
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 150.8A 150.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)