Fairchild Semiconductor ILC6380CP-50
Part No.:
ILC6380CP-50
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
TO-243AA
Datasheet:
AnpuILC6380CP-50.pdf
Description:
IC REG BOOST 5V 100MA SOT89-3
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Up
Output Configuration:
Positive
Topology:
Boost
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
100mA
Frequency - Switching:
50kHz, 100kHz, 180kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-89-3
1. How to order ILC6380CP-50 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that ILC6380CP-50 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the ILC6380CP-50 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ILC6380CP-50?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ILC6380CP-50.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ILC6380CP-33 ILC6380CP-50 ILC6380CP-25
Part Number ILC6380CP-33 ILC6380CP-50 ILC6380CP-25
Manufacturer Fairchild Semiconductor Fairchild Semiconductor Fairchild Semiconductor
Series - - -
Package/Case TO-243AA TO-243AA TO-243AA
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Function Step-Up Step-Up Step-Up
Output Configuration Positive Positive Positive
Topology Boost Boost Boost
Output Type Fixed Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1 1
Voltage - Input (Min) - - -
Voltage - Input (Max) 10V 10V 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 5V 2.5V
Voltage - Output (Max) - - -
Current - Output 100mA 100mA 100mA
Frequency - Switching 50kHz, 100kHz, 180kHz 50kHz, 100kHz, 180kHz 50kHz, 100kHz, 180kHz
Synchronous Rectifier No No No
Operating Temperature -30°C ~ 80°C (TA) -30°C ~ 80°C (TA) -30°C ~ 80°C (TA)