KEMET C0603X222K5RACAUTO
Part No.:
C0603X222K5RACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuC0603X222K5RACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Auto X7R Flex
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0603X222K5RACAUTO on Anpu?
3. Are the C0603X222K5RACAUTO price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0603X222K5RACAUTO?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C0603X222K5RACAUTO C0603X222K5RACAUTO7411
Part Number C0603X222K5RACAUTO C0603X222K5RACAUTO7411
Manufacturer KEMET KEMET
Series SMD Auto X7R Flex SMD Auto X7R Flex
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 2200 pF 2200 pF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination Soft Termination
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm) 0.037" (0.95mm)