KEMET C1206C223K2RACAUTO
Part No.:
C1206C223K2RACAUTO
Datasheet:
AnpuC1206C223K2RACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1206
Series:
SMD Auto X7R
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C223K2RACAUTO on Anpu?
3. Are the C1206C223K2RACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C223K2RACAUTO?
Image C1206C223K2RACAUTO C1206C223K2RACAUTO7210
Part Number C1206C223K2RACAUTO C1206C223K2RACAUTO7210
Manufacturer KEMET KEMET
Series SMD Auto X7R SMD Auto X7R
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 0.022 µF 0.022 µF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 200V 200V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200
Applications Automotive, Bypass, Decoupling Automotive, Bypass, Decoupling
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm) 0.035" (0.88mm)