KYOCERA AVX CDR31BP101BKUS
Part No.:
CDR31BP101BKUS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
Tolerance:
Voltage - Rated:
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
Features:
Ratings:
Applications:
Failure Rate:
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CDR31BP101BKUS on Anpu?
3. Are the CDR31BP101BKUS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDR31BP101BKUS?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CDR31BP101BKUS-ZANAM CDR31BP101BKUS\500 CDR31BP101BKUS\250 CDR31BP101BKUS CDR31BP101BKUS\M
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series * Military, MIL-PRF-55681, CDR31 Military, MIL-PRF-55681, CDR31 * *
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Capacitance - 100 pF 100 pF - -
Tolerance - ±10% ±10% - -
Voltage - Rated - 100V 100V - -
Temperature Coefficient - BP BP - -
Operating Temperature - -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C - -
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications - General Purpose General Purpose - -
Failure Rate - S (0.001%) S (0.001%) - -
Mounting Type - Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC - -
Package / Case - 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric) - -
Size / Dimension - 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) - -
Thickness (Max) - 0.051" (1.30mm) 0.051" (1.30mm) - -