KYOCERA AVX CDR31BX102BKWR
Part No.:
CDR31BX102BKWR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuCDR31BX102BKWR.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 100V BX 0805
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
BX
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
R (0.01%)
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.051" (1.30mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CDR31BX102BKWR on Anpu?
3. Are the CDR31BX102BKWR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDR31BX102BKWR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CDR31BX102BKWR\M1K CDR31BX102BKWR CDR31BX102BKWR\M500
Part Number CDR31BX102BKWR\M1K CDR31BX102BKWR CDR31BX102BKWR\M500
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series * Military, MIL-PRF-55681, CDR31 *
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Capacitance - 1000 pF -
Tolerance - ±10% -
Voltage - Rated - 100V -
Temperature Coefficient - BX -
Operating Temperature - -55°C ~ 125°C -
Features - - -
Ratings - - -
Applications - High Reliability -
Failure Rate - R (0.01%) -
Mounting Type - Surface Mount, MLCC -
Package / Case - 0805 (2012 Metric) -
Size / Dimension - 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -
Height - Seated (Max) - - -
Thickness (Max) - 0.051" (1.30mm) -