KYOCERA AVX CK05BX103K
Part No.:
CK05BX103K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuCK05BX103K.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 100V BX RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-C-11015, CK05
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
BX
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order CK05BX103K on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that CK05BX103K is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the CK05BX103K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CK05BX103K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CK05BX103K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as CK05BX103K pin diagram, CK05BX103K datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CK05BX103KTR1 CK05BX103K CK05BX103KPDIP CK05BX103KPDIPTR1 CK05BX103K-2970
Part Number CK05BX103KTR1 CK05BX103K CK05BX103KPDIP CK05BX103KPDIPTR1 CK05BX103K-2970
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series Military, MIL-C-11015, CK06 Military, MIL-C-11015, CK05 * * *
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Capacitance 10000 pF 10000 pF - - -
Tolerance ±10% ±10% - - -
Voltage - Rated 100V 100V - - -
Temperature Coefficient BX BX - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C - - -
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications General Purpose High Reliability - - -
Failure Rate - - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole - - -
Package / Case Radial Radial - - -
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm) 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm) - - -
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) - - -
Thickness (Max) - - - - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) - - -