KYOCERA AVX CKR23BX102MP
Part No.:
CKR23BX102MP
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuCKR23BX102MP.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 200V BX 2-DIP
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-PRF-39014, CKR23
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
BX
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
P (0.1%)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
2-DIP
Size / Dimension:
0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
Height - Seated (Max):
0.195" (4.95mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.325" (8.25mm)
Lead Style:
1. How to order CKR23BX102MP on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that CKR23BX102MP is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the CKR23BX102MP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CKR23BX102MP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CKR23BX102MP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CKR23BX102MP CKR23BX102MP-LL
Part Number CKR23BX102MP CKR23BX102MP-LL
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series Military, MIL-PRF-39014, CKR23 Military, MIL-PRF-39014, CKR23
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Capacitance 1000 pF 1000 pF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 200V 200V
Temperature Coefficient BX BX
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications High Reliability High Reliability
Failure Rate P (0.1%) P (0.1%)
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case 2-DIP 2-DIP
Size / Dimension 0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm) 0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
Height - Seated (Max) 0.195" (4.95mm) 0.195" (4.95mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.325" (8.25mm) 0.325" (8.25mm)