KYOCERA AVX CWR09NC475KR
Part No.:
CWR09NC475KR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2915 (7338 Metric)
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2915
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
CWR09
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.125" (3.17mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
H
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
R (0.01%)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-55365/4
1. How to order CWR09NC475KR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that CWR09NC475KR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the CWR09NC475KR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CWR09NC475KR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CWR09NC475KR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CWR09NC475KRB CWR09NC475KR\TR13 CWR09NC475KR\TR CWR09NC475KR CWR09NC475KRB\TR
Part Number CWR09NC475KRB CWR09NC475KR\TR13 CWR09NC475KR\TR CWR09NC475KR CWR09NC475KRB\TR
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series * * * CWR09 *
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Capacitance - - - 4.7 µF -
Tolerance - - - ±10% -
Voltage - Rated - - - 50 V -
Type - - - Molded -
ESR (Equivalent Series Resistance) - - - 1.5Ohm -
Operating Temperature - - - -55°C ~ 125°C -
Lifetime @ Temp. - - - - -
Mounting Type - - - Surface Mount -
Size / Dimension - - - 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm) -
Height - Seated (Max) - - - 0.125" (3.17mm) -
Lead Spacing - - - - -
Manufacturer Size Code - - - H -
Ratings - - - - -
Features - - - High Reliability -
Failure Rate - - - R (0.01%) -