KYOCERA AVX MR052A102FAA
Part No.:
MR052A102FAA
Datasheet:
AnpuMR052A102FAA.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 200V NP0 RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
200V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order MR052A102FAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR052A102FAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR052A102FAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR052A102FAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR052A102FAA.
Image MR052A102FAATR2 MR052A102FAA
Part Number MR052A102FAATR2 MR052A102FAA
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series Ceralam® MR Ceralam® MR
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Capacitance 1000 pF 1000 pF
Tolerance ±1% ±1%
Voltage - Rated 200V 200V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm) 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.235" (5.97mm) 0.235" (5.97mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)