KYOCERA AVX MR065C105MAA
Part No.:
MR065C105MAA
Datasheet:
AnpuMR065C105MAA.pdf
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.290" (7.36mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order MR065C105MAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR065C105MAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR065C105MAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR065C105MAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR065C105MAA.
Image MR065C105MAATR2 MR065C105MAA
Part Number MR065C105MAATR2 MR065C105MAA
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series Ceralam® MR Ceralam® MR
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Capacitance 1 µF 1 µF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial
Size / Dimension 0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm) 0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.290" (7.36mm) 0.290" (7.36mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)