KYOCERA AVX SR151C102KAR
Part No.:
SR151C102KAR
Datasheet:
AnpuSR151C102KAR.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.81mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR151C102KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR151C102KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR151C102KAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR151C102KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR151C102KAR.
Image SR151C102KARTR1 SR151C102KAR SR151C102KART SR151C102KARAP2 SR151C102KARAP4
Part Number SR151C102KARTR1 SR151C102KAR SR151C102KART SR151C102KARAP2 SR151C102KARAP4
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR SkyCap® SR * * *
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
Product Status Active Active Active Active Active
Capacitance 1000 pF 1000 pF - - -
Tolerance ±10% ±10% - - -
Voltage - Rated 100V 100V - - -
Temperature Coefficient X7R X7R - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C - - -
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose - - -
Failure Rate - - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole - - -
Package / Case Radial Radial - - -
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) - - -
Height - Seated (Max) 0.150" (3.81mm) 0.150" (3.81mm) - - -
Thickness (Max) - - - - -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) - - -