KYOCERA AVX SR155E103MAR
Part No.:
SR155E103MAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSR155E103MAR.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.81mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR155E103MAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR155E103MAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR155E103MAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR155E103MAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR155E103MAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SR155E103MARTR1 SR155E103MAR SR155E103MARTR2
Part Number SR155E103MARTR1 SR155E103MAR SR155E103MARTR2
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR SkyCap® SR SkyCap® SR
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Capacitance 10000 pF 10000 pF 10000 pF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 50V 50V 50V
Temperature Coefficient Z5U Z5U Z5U
Operating Temperature 10°C ~ 85°C 10°C ~ 85°C 10°C ~ 85°C
Features - - -
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Failure Rate - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial Radial
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.81mm) 0.150" (3.81mm) 0.150" (3.81mm)
Thickness (Max) - - -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)