KYOCERA AVX SR211C472KAR
Part No.:
SR211C472KAR
Datasheet:
AnpuSR211C472KAR.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order SR211C472KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR211C472KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR211C472KAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR211C472KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR211C472KAR.
Image SR211C472KAR SR211C472KARAP1 SR211C472KARTR1 SR211C472KARAP4-90 SR211C472KARTR2
Part Number SR211C472KAR SR211C472KARAP1 SR211C472KARTR1 SR211C472KARAP4-90 SR211C472KARTR2
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR * SkyCap® SR * *
Packaging Bulk Tape & Box (TB) Tape & Reel (TR) Tape & Box (TB) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Capacitance 4700 pF - 4700 pF - -
Tolerance ±10% - ±10% - -
Voltage - Rated 100V - 100V - -
Temperature Coefficient X7R - X7R - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C - -55°C ~ 125°C - -
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications General Purpose - General Purpose - -
Failure Rate - - - - -
Mounting Type Through Hole - Through Hole - -
Package / Case Radial - Radial - -
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) - 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) - -
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm) - 0.300" (7.62mm) - -
Thickness (Max) - - - - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) - 0.200" (5.08mm) - -