KYOCERA AVX SR501E225MAA
Part No.:
SR501E225MAA
Datasheet:
AnpuSR501E225MAA.pdf
Description:
CAP CER RADIAL
Product Status:
Obsolete
Lead Style:
1. How to order SR501E225MAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR501E225MAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR501E225MAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR501E225MAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR501E225MAA.
Image SR501E225MAA SR501E225MAATR1
Part Number SR501E225MAA SR501E225MAATR1
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series * SkyCap® SR
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Active
Capacitance - 2.2 µF
Tolerance - ±20%
Voltage - Rated - 100V
Temperature Coefficient - Z5U
Operating Temperature - 10°C ~ 85°C
Package / Case - Radial
Size / Dimension - 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) - 0.560" (14.22mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing - 0.400" (10.16mm)