Littelfuse Inc. SLD54-018
Part No.:
SLD54-018
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
AnpuSLD54-018.pdf
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC P600
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
P600, Axial
Series:
SLD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
58.6A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
P600
1. How to order SLD54-018 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SLD54-018 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SLD54-018 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SLD54-018?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SLD54-018.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SLD54-018 pin diagram, SLD54-018 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SLD54-018-B SLD54-018 SLD54U-017 SLD54U-017-B
Part Number SLD54-018-B SLD54-018 SLD54U-017 SLD54U-017-B
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Package/Case P600, Axial P600, Axial P600, Axial P600, Axial
Series SLD SLD SLD SLD
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - 1 1
Bidirectional Channels 1 1 - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V 54V 54V 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V 60V 60V 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V 87.1V 87.1V 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 58.6A 58.6A 58.6A 58.6A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)