Microchip Technology AT90PWM2-16SQR
Part No.:
AT90PWM2-16SQR
Package:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
AnpuAT90PWM2-16SQR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24SOIC
Package/Case:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
16MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
19
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package:
1. How to order AT90PWM2-16SQR on Anpu?
3. Are the AT90PWM2-16SQR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AT90PWM2-16SQR?
Image AT90PWM216-16SU AT90PWM2B-16SUR AT90PWM2B-16SU AT90PWM2-16SQ AT90PWM2-16SQR
Part Number AT90PWM216-16SU AT90PWM2B-16SUR AT90PWM2B-16SU AT90PWM2-16SQ AT90PWM2-16SQR
Package/Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging Tube Tape & Reel (TR) Tube Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor AVR AVR AVR AVR AVR
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 16MHz 16MHz 16MHz 16MHz 16MHz
Connectivity SPI, UART/USART SPI, UART/USART SPI, UART/USART SPI, UART/USART SPI, UART/USART
Number of I/O 19 27 19 19 19
Program Memory Size 16KB (16K x 8) 8KB (8K x 8) 8KB (8K x 8) 8KB (8K x 8) 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 512 x 8 512 x 8 512 x 8 512 x 8 512 x 8
RAM Size 1K x 8 512 x 8 512 x 8 512 x 8 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V 2.7V ~ 5.5V 2.7V ~ 5.5V 2.7V ~ 5.5V 2.7V ~ 5.5V