Microchip Technology M5KP16CA
Part No.:
M5KP16CA
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP16CA.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
192A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP16CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP16CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP16CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP16CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP16CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP16CA pin diagram, M5KP16CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP16CA M5KP16CAE3
Part Number M5KP16CA M5KP16CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 192A 192A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)