Microchip Technology M5KP28CA
Part No.:
M5KP28CA
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP28CA.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.5VC DO204AR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
110A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP28CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP28CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP28CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP28CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP28CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP28CA pin diagram, M5KP28CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP28CA M5KP28CAE3 M5KP28CAE3/TR M5KP28CA/TR
Part Number M5KP28CA M5KP28CAE3 M5KP28CAE3/TR M5KP28CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial P600, Axial P600, Axial
Series - - 5KP 5KP
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V 28V 28V 28V
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V 31.1V 31.1V 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.5V 45.5V 45.4V 45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 110A 110A 110A 110A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)