Microchip Technology M5KP28CA/TR
Part No.:
M5KP28CA/TR
Package:
P600, Axial
Description:
TVS 28V 5% 5000W BI
Package/Case:
P600, Axial
Series:
5KP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
110A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
P600
1. How to order M5KP28CA/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP28CA/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP28CA/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP28CA/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP28CA/TR.
Image M5KP28CA M5KP28CAE3 M5KP28CAE3/TR M5KP28CA/TR
Part Number M5KP28CA M5KP28CAE3 M5KP28CAE3/TR M5KP28CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial P600, Axial P600, Axial
Series - - 5KP 5KP
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V 28V 28V 28V
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V 31.1V 31.1V 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.5V 45.5V 45.4V 45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 110A 110A 110A 110A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)