Microchip Technology M5KP40CA
Part No.:
M5KP40CA
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP40CA.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
78A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP40CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP40CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP40CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP40CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP40CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP40CA pin diagram, M5KP40CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP40CAE3 M5KP40CA M5KP40CA/TR M5KP40CAE3/TR
Part Number M5KP40CAE3 M5KP40CA M5KP40CA/TR M5KP40CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial P600, Axial P600, Axial
Series - - 5KP 5KP
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 78A 78A 77.5A 77.5A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)