Microchip Technology M5KP58CA
Part No.:
M5KP58CA
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP58CA.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP58CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP58CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP58CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP58CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP58CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP58CA pin diagram, M5KP58CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP58CA M5KP58CAE3
Part Number M5KP58CA M5KP58CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V 58V
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V 64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V 93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 53A 53A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)