Microchip Technology M5KP90CA
Part No.:
M5KP90CA
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP90CA.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
34A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP90CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP90CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP90CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP90CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP90CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP90CA pin diagram, M5KP90CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP90CA M5KP90CAE3 M5KP90CA/TR M5KP90CAE3/TR
Part Number M5KP90CA M5KP90CAE3 M5KP90CA/TR M5KP90CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial P600, Axial P600, Axial
Series - - 5KP 5KP
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V 90V 90V 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V 100V 100V 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V 146V 146V 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 34A 34A 34.2A 34.2A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)