Microchip Technology MALCE10A
Part No.:
MALCE10A
Datasheet:
AnpuMALCE10A.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
88A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE10A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE10A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE10A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE10A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE10A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE10A pin diagram, MALCE10A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE10AE3 MALCE10A
Part Number MALCE10AE3 MALCE10A
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 88A 88A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)