Microchip Technology MALCE130A
Part No.:
MALCE130A
Datasheet:
AnpuMALCE130A.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE130A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE130A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE130A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE130A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE130A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE130A pin diagram, MALCE130A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE130A MALCE130AE3
Part Number MALCE130A MALCE130AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.2A 7.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)