Microchip Technology MALCE14A
Part No.:
MALCE14A
Datasheet:
AnpuMALCE14A.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
65A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE14A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE14A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE14A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE14A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE14A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE14A pin diagram, MALCE14A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE14A MALCE14AE3
Part Number MALCE14A MALCE14AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V 14V
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V 15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V 23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 65A 65A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)