Microchip Technology MALCE24A
Part No.:
MALCE24A
Datasheet:
AnpuMALCE24A.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
39A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE24A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE24A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE24A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE24A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE24A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE24A pin diagram, MALCE24A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE24A MALCE24AE3
Part Number MALCE24A MALCE24AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V 38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 39A 39A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)