Microchip Technology MALCE36A
Part No.:
MALCE36A
Datasheet:
AnpuMALCE36A.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE36A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE36A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE36A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE36A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE36A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE36A pin diagram, MALCE36A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE36A MALCE36AE3
Part Number MALCE36A MALCE36AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.8A 25.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)