Microchip Technology MALCE40A
Part No.:
MALCE40A
Datasheet:
AnpuMALCE40A.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE40A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE40A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE40A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE40A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE40A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE40A pin diagram, MALCE40A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE40A MALCE40AE3
Part Number MALCE40A MALCE40AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.3A 23.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)